Szanowni Panowie,
Serdecznie zapraszamy mężczyzn w wieku 20-40 lat do udziału w badaniu naukowym pt.
„Czynniki warunkujące poziom wrażliwości na ból i bodźce budzące wstręt”
Celem projektu jest zbadanie międzyosobniczych różnic wrażliwości na ból i reakcje organizmu w odpowiedzi na bodźce powszechnie uważane jako budzące wstręt w zależności od poziomu hormonów, odporności immunologicznej i stanu zdrowia mężczyzn.
Pomiary i badania wykonywane w ramach projektu
- Poziom hormonów (testosteronu, kortyzolu) i markerów immunologicznych w ślinie.
- Pomiar składu ciała (dokładny pomiar ilości tkanki tłuszczowej, w tym trzewnej, oraz ilości tkanki mięśniowej).
- Pomiary antropometryczne (profesjonalny pomiar masy i wysokości ciała, siły ręki, szerokość barków i bioder, obwody pasa/tali i bioder, długości palców).
- Reakcje fizjologiczne na prezentowane bodźce z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu Biofeedback (tętno, temperatura, przewodnictwo skóry, oddech).
- Pomiar wrażliwości na ból związany z naciskiem i odczuwaniem zimna.
- Zdjęcie twarzy.
- Kwestionariusz badawczy.
Korzyści związane z uczestnictwem w badaniu
Udział w badaniu jest bezpłatny, wymaga jedynie zaangażowania i pojawienia się w wyznaczonym terminie wizyty! Uczestnicy badania otrzymują komplet wyników badań. Część wyników będzie dostępna kilka dni po wizycie (do odebrania w ZBC lub przesłana na adres e-mail) część będzie dosyłana w miarę wykonywania kolejnych oznaczeń.
Warunki uczestnictwa w badaniu:
- Wiek 20-40 lat
- Brak aktualnych infekcji – jeżeli przechodzisz w tym momencie jakąkolwiek infekcję (przeziębienie, choroba, leczenie zęba, ekstrakcja zęba, silne objawy alergii) poczekaj ze zgłoszeniem się do badania do czasu aż objawy miną. Jeżeli masz wątpliwości, ile czasu trzeba odczekać – skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo.
- Brak niektórych chorób przewlekłych – np. cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia czucia, choroby autoimmunologiczne, zaburzenia czucia.
- Brak problemów hormonalnych – np. PCOS, choroby tarczycy.
- Nieprzyjmowanie regularnie leków i/lub suplementów hormonalnych
Jak wygląda badanie?
Badanie będzie składało się z części kwestionariuszowej oraz nieinwazyjnych badań eksperymentalnych, uwzględniających badanie tolerancji i progu bólu oraz reakcji fizjologicznych przed, w czasie i po ekspozycji na bodźce wizualne (fotografie) i słuchowe (nagrania). Uczestnikom zostaną kilkukrotnie pobrane próbki śliny (przed i po ekspozycji na bodźce), z których wykonywane będą analizy hormonalne i immunologiczne.
Badania nie wiążą się z żadnym ryzykiem zdrowotnym, są całkowicie bezpieczne.
Jaki jest orientacyjny czas trwania wizyty?
Wizyta zajmie około 2 godzin – prosimy o uwzględnienie tego czasu przy wyborze terminu badania.
Miejsce wykonywania badania
Badania będą się odbywały w budynku Zakładu Biologii Człowieka UWr. Przy ul. Przybyszewskiego 63 we Wrocławiu, w pokoju 146.
Jak się zgłosić do udziału w badaniu?
W celu umówienia terminu wizyty należy w pierwszej kolejności wypełnić formularz zgłoszeniowy. Następnie, osobom zakwalifikowanym do udziału w badaniu, przesłana zostanie szczegółowa informacja o dalszych procedurach i możliwych terminach badań.
Szczegóły organizacyjne, dokładny opis planowanych badań i precyzyjne instrukcje jak przygotować się do badania będą mailowo wysyłane osobom zakwalifikowanym do projektu, po umówieniu terminu wizyty!
https://forms.office.com/r/xvtJv5tzcv
Dane zebrane w trakcie badań będą chronione, przechowywane wyłącznie w bazie danych Zakładu Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego, zostaną wykorzystane tylko w celach naukowych.
Kontakt z zespołem badawczym:
e-mail: badania.reakcje@uwr.edu.pl
Katarzyna Kozak, tel. 792029613
Karolina Gawlik, tel. 608177709
Julia Sebesta, tel. 608182355
Malwina Łuczka, tel. 692232166
Dr Judyta Nowak-Kornicka, tel. 667 935 963 ,
e-mail: judyta.nowak@uwr.edu.pl
Dr Agnieszka Żelaźniewicz , tel. 509 345 299,
e-mail: agnieszka.zelazniewicz@uwr.edu.pl